öksürük nasıl geçer - öksürüğün tedavisi

öksürüğe ne iyi gelir, öksürüğün tedavisi, öksürük tedavisi, kuru öksürük nasıl geçer, öksürük için şifalı bitkiler, balgamlı öksürük nasıl geçer.

Hastalıklara ev yapımı probiyotiklerle savaş açın

Hastalıklardan kolay bir şekilde kurtulmak için bu ev yapımı proteinler işinizi görecektir. Hemen deneyim ve direncinizi arttırın!


Hastalıklara ev yapımı probiyotiklerle savaş açın

Bağışıklık sistemimizin büyük bölümünü bağırsak florasının oluşturduğunu kaydeden Dr. Sinan Akkurt, “Biz buradaki yardımsever bakterileri korursak, onlar da bizi kronik rahatsızlıklardan, otoimmun hastalıklardan, enfeksiyonlardan korur. Jurnal beslenmemize doğal probiyotikleri ekleyerek bağışıklığımızı güçlendirebilir, sindirim sistemimizin daha iyi çalışmasını sağlayabilir, hastalıklara karşısında savaşabiliriz” dedi.

Konut yapımı probiyotikler

En iyi probiyotik kaynaklarının ev yapımı doğal fermente yiyecekler olduğunu bildiren Dr. Akkurt, evde mayalama (fermantasyon) ile elde edildiğinde yoğurt, peynir, ayran, kefir, turşu, sirke, nar ekşisi, boza, şalgam suyu, salamura zeytin, ekşi mayalı ekmek, sütlü biber turşusunun gerçek bir şifa kaynağı olacağını bildirdi.

Fast food ve paketli gıdalardan uzakta durun

Kışa daha kuvvetli bir bağışıklık sistemi ile giriş yapmak ve sağlığını korumak isteyenlere beslenmede doğal probiyotik kaynaklarına daha pozitif yer ayırmalarını öneren Dr. Sinan Akkurt, “Geleneksel Türk mutfağında fermantasyon yöntemi ciddi bir yere sahip. Yapmamız gereken fast food ve paketli gıdalar yerine ev yapımı geleneksel yiyecekleri kurmak. Yani yoğurdumuzu evde mayalamak, sirke gerçekleştirmek, turşu koymak… Bu fiilen öyle da zorlama değil” şeklinde konuştu.

Probiyotiklerin faydası

Evde mayalanan yoğurt, peynir, turşu, sirke, ekşi mayalı ekmek gibi yiyeceklerde doğal olarak oluşan faydalı bakterilerin insan sağlığı açısından çok değerli olduğuna uyarı çeken Dr. Akkurt, bu probiyotiklerin vücutta zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını engellediğini kaydetti. Probiyotiklerin mide – bağırsak rahatsızlıkları öncelikle elde etmek üzere enfeksiyonel hastalıklar, obezite, kanser gibi hastalıklara karşısında koruyup çaba ettiğini gösteren Dr. Akkurt, ayrıca kolesterol, şeker dengesini sağlamaya yardım olduğunu, antibiyotiklerin kötü etkilerini değil ettiğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini vurguladı.

Her gün bir kase yoğurt tüketin

Bilhassa yoğurdun günün her saati yenebilecek, meyveyle karıştırıldığında uzun vakit tokluk şehvetli sağlayabilecek, ekmek yerine tüketilebilecek bir besin kaynağı olduğuna uyarı çeken Dr. Sinan Akkurt, anne sütüne en yakın içeriğe sahip olduğu için keçi sütünün tercih edilmesini önerdi. Yoğurdun suyunun vitamin açısından zengin bir yapısı olduğunu ve çoğu kez çöpe atarak büyük bir kusur yapıldığını söyleyen Dr. Akkurt, kemik erimesine ve elektromanyetik kirlenmeye aleyhinde da her gün bir kase yoğurt tüketilmesinin yardımcı olduğunu dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

öksürüğe ne iyi gelir | öksürüğün tedavisi | öksürük nasıl geçer | öksürüğü ne keser
Copyright © 2015. öksürük - All Rights Reserved | diş ağrısına ne iyi gelir | boğaz ağrısına ne iyi gelir
öksürüğe ne iyi gelir, öksürüğün tedavisi, öksürük tedavisi
öksürük için şifalı bitkiler, balgamlı öksürük tedavisi
taraftarium 24 Health Blogs Health TOPlist TOPlist